Freelance Yazarlık

İyi yazmak, artık günümüzün bir gereği oldu ve bu deneyimi elde etmek için de kişilerin yeterli zamanı oluşmaya başladı. Pandemi döneminde bol okuma yaparak, yazma deneyimi elde etmeye çalışan binlerce yeni yazar adayı ortaya çıktı. Peki, hepsi de aynı kalitede yazar olabilecek mi? Elbette ki hayır. Çünkü yazarlık kendi içerisinde pek çok faktörü barındırır, vakit ayırılmasını ister. Yeterli vakti ayırmadan, işinizden ya da okulunuzdan arta kalan küçük bir zamanda yazarlık yapma çabalarınız olursa da, ne yazık ki hüsranla sonuçlanabilir. Bu nedenle yazar olmanın temel gereği, yeterli vakti ayırabilmektir. Peki, freelance yazarlık nedir? Freelance içerik yazarlığı hizmetleri nasıl sunulur?

Freelance İçerik Yazarı Nedir?

“Freelance” kelimesinin Türkçe karşılığı, “serbest çalışan” olarak bilinmektedir. Yani çalışacağınız zamanı kendiniz belirleyebileceksiniz. Başta çok cazip gelse de, freelance olmasına bakmadan, kendinize gün içerisinde ortalama bir zaman belirlemelisiniz. Yoksa erteledikçe erteler, sonucunda deneyim elde etmekte ya da işinizi tamamlamakta zorlanırsınız. İşte bu süreçte ortaya çıkan freelance içerik yazarı da, önemli bir disiplin olarak dikkat çekmeye başladı. Peki, freelance içerik yazarı nedir?

İçerik yazarlığı hizmetini serbest çalışan olarak sürdüren, belirli bir şirket altında çalışmadan, çalışma düzenini kendisi belirleyen içerik yazarı, freelance içerik yazarı olarak tanımlanmaktadır. Yani kısaca serbest çalışan içerik yazarı. Türkçesi bu. Peki, freelance içerik yazarı olmak zor mudur? Herkes olabilir mi? Bu içerik yazarlarının ortak özellikleri nelerdir? Gelin bu sorulara cevap verelim.

Freelance İçerik Yazarı

Freelance Yazarlık ve İçerik Yazarının Özellikleri

Boş zamanınızı değerlendirmek için yaptığınız işler, sizin için bir hobidir. Ya da diğer tabiri ile rekreasyondur. Rekreasyon ise bir boş zamanı değerlendirme faaliyetidir. Ancak bunu daha profesyonel bir şekilde yaparsanız, o halde sizin için hobi olmaktan çıkar. Freelance yazarlık da işte bunu gerektiren bir faaliyettir. Peki, freelance yazar olmak için gereken özellikler nelerdir?

 • Herkes freelance yazar olabilir. Ancak bunun için yeterli zamanın ayırılması gerekir.
 • Okuma yapmak, yazarlığın temel gereğidir. Okuma yapmadan belirli kelimeleri kullanarak yazı yazarsınız. Bu da sizin yazı dilinizin akıcı olmasının önüne geçer. Daima okuma yaparak kelime dağarcığınızı genişletmelisiniz.
 • Bol bol deneme yaparak, farklı tarzda içerikler üretmek gerekir. Deneme yapmadan kendinizi geliştiremezsiniz. Bu da içerik yazarının özellikleri arasında yer alır.
 • Siz yazılan içeriği nasıl değerlendiriyorsanız, yazdığınız içeriği de öyle değerlendirmelisiniz. İyi içerik yazarı her daim kullanıcı odaklı içerikler üretir ve sıkıcı olmaktan kaçınır.
 • Yazdıklarınızı okumazsanız bu iş olmaz. Kaliteli içerikler üreten yazarlar her daim yazdıklarını en az bir kere okurlar. Okumazsanız, gözden kaçırdığınız hatalar sizin yazarlık değerinizi düşürür.

Yukarıda da görüldüğü üzere, freelance yazarlık yapmak için temel değerlere dikkat edilmeli, belirli özelliklere sahip olunmalıdır. Peki, freelance yazarlık yaparak para kazanmak mümkün mü?

Freelance Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde içerik yazarlığının değeri iyice artmaya başladı. Peki, bunun nedeni nedir? Elbette ki pandeminin daha da kuvvetlendirdiği dijitalleşme. Dijitalleşme pandemi sebebi ile daha da hızlı bir gelişme sağladı. Böylece dijital içeriklere duyulan gereksinim arttı ve freelance yazarlık da büyük değer kazandı. Peki, bu tür yazarlık faaliyeti yaparak para kazanmak mümkün mü? Elbette. Bunun için bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Çeşitli yazarlık platformları mevcut. Bu platformlar aracılığı ile yazarlık yapabilir, başlarda düşük gelirler elde etseniz bile sonrasında gelir seviyenizi artırabilirsiniz.
 • r10.net ve wmaraci.com gibi platformlar yazarlık yapmak için müşteri bulabileceğiniz platformlardır. Bu platformlardan müşteri bulup, belirlediğiniz 100 kelime ücreti üzerinden içerikler üretebilirsiniz.
 • Sadeceon ve Bionluk gibi platformlardan da yazarlık için müşteri bulabilirsiniz.
 • Bu tür platformlar kullanmak istemiyor, kendi işinizi kendiniz bulmak istiyorsanız, bunun için bir web sitesi açabilirsiniz. Bu konuda YouTube videoları bulunuyor. Ancak profesyonel destek de alarak bu süreci daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü üzere, pek çok farklı alan var ve bu alanları kullanarak para kazanabilirsiniz. Peki, freelance metin yazarlığı ile freelance blog yazarlığı aynı şey mi?

Freelance Metin Yazarlığı ve Freelance Blog Yazarlığı Nedir?

Freelance makale yazarlığı, metin yazarlığı ya da içerik yazarlığı gibi isimlendirmeler bulunduğu için, bu tip isimlendirmelerin aynı şey olduğunu vurgulamakta fayda var. Ancak makale, akademik anlamda ifade edildiği için bu alan için uygun değil. Maalesef ki çok kullanılıyor ve makale yazarlığı kelimesine de doğru bir şekilde odaklanmak gerekiyor. Peki, blog yazarlığı nedir?

 • Freelance içerik yazarlığı yaparak pek çok farklı içerik üretebilirsiniz. Bloglarda içerik üretmek de, bu içerik türlerinden bir tanesidir. Ancak genel anlamda tarzı farklıdır.
 • Blog içeriklerinde bilgi sunmalı, tamamen kullanıcı odağına uygun olarak hareket edip, kullanıcıların sordukları sorulara cevap vermelisiniz.
 • Sohbete yakın bir dilde, akıcı bilgi aktarımı yapmak konusunda yeteneğiniz ve tecrübeniz varsa, o halde freelance blog yazarlığı tam size göredir.

Sizler de blog yazarlığı ya da metin yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için araştırmalarınızı doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Blog İçeriği Nedir? isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Freelance İçerik Yazarlığı: İçeriksel

İçeriksel, deneyimli yazar kadrosu ile profesyonel içerik hizmeti sunan bir dijital içerik yazarlığıdır. Sizlere aradığınız içerikleri, en profesyonel şekilde sunmanın yanında; anahtar kelime planlama, anahtar kelime araştırması ve editörlük hizmeti gibi çeşitli yan hizmetleri ile de fayda düzeyini üst seviyeye çıkarmaktadır. Bu nedenle sizler de profesyonel, faydalı ve doğru içeriklere sahip olmak isterseniz, İçeriksel’in tecrübesini tercih edebilirsiniz. Telefon numaramızdan ya da mail adresimiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sizler için bu içeriğimizde “Freelance Yazarlık Nedir? İçerik Yazarlığı” konusundan bahsetmeye çalıştık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Görüşlerinizi ya da taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Freelance Ne Demek?

Freelance, Türkçede “serbest çalışan” olarak tanımlanmaktadır. Faaliyetlerini serbest olarak ve bir işletmeye bağlı olmadan sürdürmektir.

Freelance Metin Yazarlığı Nedir?

Serbest olarak çalışan ve bir işletmeye bağlı olmayan içerik yazarlarının sunduğu hizmete, freelance metin yazarlığı adı verilmektedir.

Blog Yazarı Nedir?

Kullanıcılara faydalı bilgiler sunmak için hazırlanan bloglarda, kullanıcıların sorularına cevap vermek için üretilen içerikler, blog içerikleridir. Bu içerikleri üreten kişi de, blog yazarı olarak tanımlanmaktadır.

Dijital Yazarlık Nedir?

Dijital ortamlarda hazırlanan içerikler, dijital içerik olarak tanımlanmaktadır. Bu tür içerikleri üretme işlemi de, dijital yazarlık olarak tanımlanabilir.

Freelance Yazarlık İş İlanları Nelerdir?

Çeşitli iş ilanı platformlarında bu tür ilanlara rastlamak mümkün. Ancak bu ilanlarda genellikle tecrübe kazanmış kişiler aranır. Bu nedenle araştırmalarınızı yapıp, biraz tecrübe kazandıktan sonra iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Kategoriler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir