İçerik Nasıl Üretilir

Dijital içerik üretimi, artık çağımızın en önemli gerekleri arasında yer almaya başladı. Çünkü pandemi ile beraber, hitap etmenin en güzel ve etkili yolu içerik üretimi. Burada sadece web site içerikleri ön planda değil. E-posta içeriği, reklam içeriği, blog içeriği, sosyal medya içeriği ve daha pek çok farklı içerik türü karşımıza çıkıyor. Her birinde başarılı olmak ve doğru içerikler üretmek de elbette ki çok kolay değil. Peki, içerik nasıl üretilir? Konu nasıl bulunur? İçerik hazırlama süreci ve daha fazlasından sizlere bahsetmeye çalışalım.

İçerik Nasıl Üretilir? İçerik Hazırlama Süreci

Bir şeyler başarmak ve bu başarıyı gerçekleştirmek için dijital iletişimi doğru kullanmak gerekiyor. Yani hazırlayacağınız içeriğin konusunun belirlenmesinden, içeriğin dijital kanallarda yayınlanmasına kadarki tüm süreci hatasız bir şekilde yönetmelisiniz. Şimdi bu konudaki gerekli adımlardan sizlere bahsedelim.

İçerik Nasıl Hazırlanır?

Doğru ve Etkili Konu Seçimi

Konu seçimi belki de en çetrefilli süreç. Çünkü etkili bir konu seçimi yapamazsanız, ürettiğiniz içeriğin de pek değeri kalmıyor. Bu nedenle aklınıza gelen konunun güncelliği, bununla beraber aranma oranları, yani hedef kitledeki etkisi ölçülmelidir. Bunu yapmak için pek çok farklı araç var. En önemlileri; Ahrefs, Semrush, Keyword Tool, Google Ads, Google Trends ve arama motorlarında, arama sorgusu ile ilgili aramalar olarak dikkat çekmektedir.

Kullanıcı Odaklı Bir Dil

İçerik bir reklam içeriği, web sitesi içeriği ya da sosyal medya içeriği olabilir. Hangi türden içerik olursa olsun, odak nokta, platforma ve platformdaki kullanıcıların diline uygun bir dil kullanmak. Örneğin; akademik bir dil ile yazılan içeriklerin bulunduğu web sitesine, siz samimi bir dille içerik üretemezsiniz. Bunu web sitesi editörleri de kabul etmez. Etseler bile içeriğin değeri az olacaktır. Bu nedenle platforma ve platformu kullanan kullanıcılara odaklı olarak içerikler üretmelisiniz.

İçeriğin Kapasitesinin Yeterliliği

Konu uzun bir içerik gerektiriyorsa, kısa bir içerik yazmamalısınız. Kullanıcıların sordukları sorulara cevap veremedikten sonra, gerisinin pek de bir önemi yok. Bu nedenle konunun kapasitesine göre uzunlukta bir içerik üretimi yapmalısınız.

Doğru Görsel ve Video Kullanımı

İşin en can alıcı noktalarından bir tanesi de görsel ve video. Çünkü bir görsel, bazen yüzlerce kelimenin yerini tutar. Bazen içerik okunmaz, video izlenebilir. Bu nedenle içeriğinizde görsel ile video kullanımını kesinlikle atlamamalısınız. Elbette ki kullanıcıyı görsele de boğmamalısınız.

Yönlendirici Bağlantılar

İçeriğiniz her ne kadar kaliteli olsa da, yönlendirici bağlantıların olması çok önemli. Çünkü sizin içeriğinizden, farklı bir içeriğe verilen bağlantılar, kullanıcıların etkin olmasını sağlayacaktır. Üstelik kullanıcılar o bağlantıyı da ziyaret ederlerse, işte bir şeyleri başarmışsınız demektir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, doğru ve etkili e-içerik içerik nasıl hazırlanır? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, içerik her ne kadar kaliteli olsa da, doğru bilgi aktarımını yapmadıktan sonra bir önemi olmayacaktır. Peki, içerik konusu nasıl bulunur? Özgün içerik fikirleri nelerdir?

Özgün İçerik Fikirleri: İçerik Konusu Nasıl Bulunur?

Özgün İçerik Fikirleri

Konunun özgün olması gerektiğinden bahsettik. Ancak bu süreç elbette ki çok kolay değil. Peki, özgün içerik konusu belirlenirken nelere dikkat edilmelidir?

  • Konu bir fayda sunmalıdır. Yani bu içeriği okuyan ya da inceleyen kişi bu içerikten ne öğrenecek? Hangi mesajı alacak? Öncelikle siz kafanızda bu sorulara cevap vermelisiniz.
  • Konunun özgünlüğü kadar arama motorlarında ya da diğer platformlarda o konunun aranma düzeyi ne kadar? Kimse aramıyorsa hedef kitlenize ulaşamazsınız.
  • Konunuz ilgi çekici olmalı. İçerik detaylı bir şekilde incelenmeden bile, başlıkta ve ilk cümlelerde kullanıcının ilgisini çekmelisiniz.

Kendiniz nasıl içerikleri okuyor ve inceliyorsanız, aslında o tür içerikler yazmalısınız. Kendi kendinizin analiz aracı olabilirsiniz. Buradaki mantık da tam olarak bu.

İçeriksel: Dijital İçerik Yazarlığı

Doğru ve etkili başlık seçimi, profesyonel bir yazım dili, görsel ile video kullanımı ve daha pek çok detayın içerisinde bulunduğu içeriklere sahip olmak isterseniz, o halde İçeriksel’i gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Detayları öğrenmek için bizimle iletişime geçmeye ne dersiniz?

Sizler için hazırladığımız “İçerik Nasıl Üretilir? Konu Nasıl Bulunur?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Umarız sizler için faydalı bir içerik oluşturabilmişizdir. Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

E-içerik Nasıl Hazırlanır?

E-içerik; doğru konu ve başlık seçimi, etkili bir dil, profesyonel yazım kuralları ile görsel ve video kullanımı ile en verimli şekilde hazırlanabilir.

Viral İçerik Nasıl Oluşturulur?

Viral, virüs gibi yayılan anlamına gelir. İşte bu tür içeriklerin de, gündemdeki sorunlara ve konulara odaklanması zorunludur. Birden viral olmak isterseniz, güncel konulara odaklanmalısınız.

Kategoriler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir