Müşteri veya misafirlerinize hitap etmek, ziyaretçilerinize bilgi vermek maksadı ile oluşturduğunu içerikleri, SEO kriterleri ile donatmak çok önemli değil mi? Odak anahtar kelime de bu kriterlerden bir tanesi. WordPress sitenizde, içerik oluştururken karşınıza çıkan bu bölüm, içeriğin hangi kelimeye odaklanması gerektiğini göstermektedir.

Odak Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Belirlenir?

Odak Anahtar Kelime’nin Önemi

Odak anahtar kelimenin belirlenmesi sürecine, bu içeriğimiz üzerinden hareket ederek bakmaya çalışalım. Bizim bu içeriğimizin ismi nedir? “Odak Anahtar Kelime Rehberi” Peki, burada odak anahtar kelimenin ne olması gerekir? Bu biraz da sizin isteğinize bağlı. Yani hangi kelimeye veya kelime grubuna odaklanmak isterseniz, onu tercih etmelisiniz. Konuyu biraz daha detaylandıralım.

  • Öncelikli olarak anahtar kelimeniz ne ise, anahtar kelimenin yanında mutlaka bir ek olmalıdır. Yani bizim için bu içerikte düşündüğümüz anahtar kelime “Odak Anahtar Kelime”. Biz de bu çerçevede yanına bir ek getirdik. “Rehberi”.
  • Siz de anahtar kelimenizi bu şekilde belirlemelisiniz. Daha sonra ise odak anahtar kelime belirleme sürecine gidilir.
  • Yani bizim içeriğimizin ismi ile odak anahtar kelimemiz farklı. Peki, bizim odak anahtar kelimemiz ne? “Odak Anahtar Kelime”
  • Peki, odak anahtar kelime gerekli midir? İçeriğinizde bir kelimeye odaklanmanız gerekir. Bu nedenle odak anahtar kelime belirlemeniz size ek olarak fayda sağlayacaktır.

Yukarıda da net bir şekilde gördüğünüz üzere, konu ile ilgili olarak bilinmesi gereken pek çok detay var. Bununla beraber, bazı içeriklerde odak anahtar kelime belirlemeyebilirsiniz. Aynı içerik ve benzeri içerikleri birden fazla oluşturacaksanız, o halde bu kelimeyi belirlememeniz daha doğru olur. Çünkü odak anahtar kelime belirlediğiniz bir içerik ile aynı isimde bir içerik oluşturamazsınız. Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız, bu eklenti size gerekli uyarıyı verecektir.

Tüm bu ve benzeri kriterlerin öneminin vurgulandığı bir içerik hizmeti talep ederseniz, o halde sizlere yardımcı olabiliriz. Sizlere daima en kalitesini sunma prensibinde ilerliyoruz.

Odak anahtar kelimenin belirlenmesi, içeriği çok daha kaliteli hale getirmez. SEO için önemli bir kriterdir, ancak bazı durumlarda belirlenmeyebilir. İçerik planlamanızı buna göre yapmalısınız. Bizler de böylece odak anahtar kelime rehberi isimli içeriğimizde, sizlere konuyu detayları ile birlikte anlatmaya çalıştık. Umarız size faydası olan bir içerik olmuştur.

Kategoriler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir